A sárgabarack ránézésre is maga az élet, az egészség. Mindig is imádtam nyersen is, lekvárnak is (pálinkának is).
Utánanéztem, és tényleg: enni kell, mert
- A-vitamin és béta-karotin tartalma erősíti a szemet, késlelteti az időskori látásromlást, védi a bőrt a nap káros sugarai ellen, valamint segíti a haj és a köröm egészségének megőrzését (három szem sárgabarack elfogyasztásával fedezhetjük a napi A-vitamin-igényünket),
- pakolásként regenerálja a bőrt,
- tartalmaz C-vitamint, vasat és szalicilsavakat – ezek így együtt erősen fokozzák a szervezet ellenálló-képességét,
- káliumot, ként, foszfort, magnéziumot is tartalmaz nagyobb mennyiségben,
- gazdag kalciumforrás, ami elősegíti a csontok építését,
- méregtelenítő, tisztítja a májat,
- 100 gramm kajszi energiatartalma 44-51 kcal,
- magas flavonoidtartalma antioxidáns hatású, így segíti megelőzni a daganatokat,
- magjának jelentős B17-vitamin tartalma ugyancsak gátolja a rákos sejtek kialakulását,
- az aszalt sárgabarack arányaiban több kalóriát és ásványi anyagot tartalmaz, enyhe hashajtó hatású,
- magjának olaja bőrpuhító, ránctalanító.
Megoszlanak a vélemények, hogy tényleg a sárgabarack-e a hunzák, ennek a Himalája pakisztáni részén, a mai napig napig meglehetősen elzártan élő népcsoport tagjai magas életkorának titka, de bizonyosan egy a sok közül.
A hunzáknál nem ritka a száz év fölötti kor - többen százhúsz évnél is idősebbek. Ezt pedig csak egészségesen lehet! A 20. századik közepéig ismeretlen volt náluk a szívbetegség, a vérnyomás-problémák, a daganatos megbetegedések. Nem használtak ugyanis cukrot, még mézet sem, aszalt sárgabarackkal édesítettek. A gyümölcsöt ma is egész évben fogyasztják, frissen vagy aszalva, illetve a magjának beltartalmát szárítva és olaját kipréselve sütéshez-főzéshez.
Azért azt hozzá kell tenni, hogy a hunzák népe olyan életmódot folytat, amely nem a legkönnyebb megélhetést nyújtja, de az egészségre kifejezetten előnyös. A 2500 méteres magasságban teraszokon termelik meg a zöldségeket, gyümölcsöket, ami igen keserves munka. korábban épphogy elegendő volt számukra, s ha tavasszal már elfogyott, kényszerű böjtöt tartottak. Szinte teljesen vegetáriánusok voltak, amikor lehet friss, nyers ételeket fogyasztottak, még hírből sem ismerték a mesterséges adalékokat. Sokat dolgoztak, mozogtak a jó hegyi levegőn, nem nézetek tévét... Sajnos ez múlt idő, mert hozzájuk is begyűrűzött a civilizáció a maga ártalmaival. De azért még mai is a hunzák az egyik legtovább élő nép. Mert a sárgabarack-evést nem adták fel!
Kísérletek szerint a barackmagban található cián-glikozidok valóban elpusztítják a rákos sejteket, a kemoterápiához hasonlóan hatékonyan, de természetesen annál sokkal kíméletesebben.
A magokból általában nem eszünk annyit, hogy ciánmérgezést kapjunk, de fogyasztását nem szabad túlzásba vinni: szakemberek naponta legfeljebb 5-6 testsúlykilogrammonként 1 mag fogyasztását ajánlják. Ennyit azonban időnként legalább kéretik megenni, mert megelőzésként is hatásos!
A magokat felhasználás előtt érdemes pár órára beáztatni, így kioldódnak az enzimgátlók, amelyek felpuffaszthatnak, hányingert, émelygést, gyomor, és hasfájást okoznak.
A kereskedelemben kapható sárgabarackmag-olaj könnyen emészthető, telítetlen zsírsavakban és tápanyagokban gazdag, s fogyasztás mellett bőrápolásra, a ráncok kisimítására is alkalmazható.
Tehát, együnk minél többet nyersen, főzzük be (kiválóan alkalmas a cukor nélküli eltevésre, pl. így), aszaljuk, törjük meg a magját és szárítsuk meg.
Én is tettem már el belőle lekvárt, sőt készült egy isteni levendulás sárgabarack-őszibarack dzsem is. Próbáljátok ki!
Forrás: hazipatika.com, origo.hu/egeszseg, szaffinafuszerkonyhaja,blogspot.hu, wordpress, kernel pictures